WTEC
Home About Us Contact Us
Search.

 

Print Print Friendly

 

NGA Work-Based Learning Academy Washington Team Members

CORE TEAM
NAME ORGANIZATION
Amy Anderson Association of Washington Business
Cary Retlin Department of Commerce
Dale Peinecke Employment Security Department
David Stillman Department of Social and Health Services
Eleni Papadakis Workforce Training and Education Coordinating Board
Gilda Wheeler Washington STEM
John Aultman Governor's Office
Lance Wrzesinski Office of Superintendent of Public Instruction
Lee Newgent Washington State Building and Construction Trades
Nancy Dick State Board for Community and Technical Colleges
Daryl Monear Washington Student Achievement Council

 

 

HOME TEAM
NAME ORGANIZATION
Abbie DeMeerleer Washington FFA
Alisha Benson Greater Spokane Inc.
Andy Shouse Washington STEM
Anne Keeney Washington STEM
Art Castle Building Industry Association of WA
Ben Rarick State Board of Education
Beth Thew Spokane Regional Labor Council
Caitlyn Jekel Washington State Labor Council
Caroline King Washington STEM
Carolyn McKinnon Department of Commerce
Chris Alejano TAF Academy
Daniel Seydel, II Platinum Group, LLC
Dawn Karber Spokane Area WDC
Elissa Goss WA Student Association
Gene Sharratt WA Student Achievement Council
George Aszklar Office of Superintendent of Public Instruction
Gilda Wheeler Washington STEM
Jan Rohila Building Industry Association of WA
Jason Petrait South Seattle College
Jeff Johnson Washington State Labor Council
Jene Jones League of Education Voters
Jim Sampson Washington Technology Solutions
Jody Robbins Labor & Industries
Joshua Berger Department of Commerce
Josie Bryan Labor & Industries
Julie Garver Council of Presidents
Kairie Pierce Washington State Labor Council
Kathy Goebel State Board for Community and Technical Colleges
Kathy Howell Cascades Job Corps
Kelly Richburg Seattle Jobs Initiative
Kim Infinger Lake Washington Institute of Technology
Lee Anne Caylor Microsoft
Lori Magnuson Division of Vocational Rehabilitation
Louisa Erickson Department of Social and Health Services
Lynn Longan Department of Commerce
Maddy Thompson Washington Student Acheivement Council
Margaret Tudor Pacific Education Institute
Mark Beaufait Finishing Trades Institute Northwest
Mark Mattke Spokane Area WDC
Merritt Mount Washington State Community Action Partnership
Michael Schutzler Washington Technology Industry Association
Mike Davie Seattle-King County WDC
Naria Santa Lucia Washington Opportunity Scholarship
Patricia Chase Bates Technical College
Paul Francis Council of Presidents
Peter Lahmann NW Laborers-Employers Apprenticeship & Training
Regina Graw-Crockett Academy of Interactive Entertainment
Shani Watkins West Sound Technical Skills Center
Shannon Matson Aerospace Joint Apprenticeship Committee
Sue Skillman UW Center for Health Workforce Studies
Suzanne Allen UW School of Medicine
Thomas Dawkins Microsoft
Tim Knue WA Association for Career & Technical Education
Wendy Rader-Konofalski Washington Education Association

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Last Modified 4/27/2017   |   Contact Webmaster   |   Privacy Statement   |   Site Map   |   Employment   |   Access Washington   |   Register to Vote